Tragické události v naší republice

Plných dvacet jednotek hasičů se 40 vozidly zasahovalo od pátečního dopoledne 8.8.2008 u tragické železniční dopravní nehody ve Studénce (okres Nový Jičín). Stovka hasičů vyprošťovala zraněné i oběti nehody po zřícení rekonstruovaného mostu na koleje a projíždějící rychlík EC 108 Comenius, jedoucí z polského Krakova do Prahy. Počet obětí se k pátečnímu večeru „ustálil“ na sedmi – třech mužích a čtyřech ženách. (NEW: Zpráva je doplněna o informace z Moravskoslezského kraje - viz spodní článek.)

Hasiči a s nimi zdravotničtí záchranáři a policisté ČR pomáhali z poničených vagónů rychlíku celkem několika desítkám zraněným. Další dojeli do nemocnic na ošetření po vlastní ose. Celkem tak je evidováno bezmála sedm desítek zraněných.

Prvotní informace, které obdrželo operační středisko hasičů po půl jedenácté dopoledne, hovořily o zřícení mostu na jedoucí vlak. Jako první dorazila na místo nehody jednotka dobrovolných hasičů ze Studénky, a to již za sedm minut po vyhlášení poplachu. V rychlém sledu za ní přijížděly další vysílané jednotky.

Hasiči se od první chvíle zaměřili na záchranu zraněných ve vlaku, jehož lokomotivu těžká železobetonová konstrukce mostu vklínila mezi další dva vagony rychlíku a poničila také další dva vagony. Rychlík měl celkem deset vagonů.

Také s pomocí speciální techniky se jim podařilo zachránit několik desítek osob, které předávali týmům Zdravotnické záchranné služby, pomáhali jim s ošetřováním uklidňováním zraněných a přenášeli zraněné do sanitek. Do dvou hodin po nehodě tak byli všichni zranění v nemocnicích v celém kraji, někteří i v Hranicích a Olomouci v sousedním Olomouckém kraji. Buďto byli převezeni sanitkami, nebo vrtulníkem Letecké záchranné služby.

Ve druhé fázi záchranných prací následoval podrobný průzkum všech poničených vozů, kdy hasiči nezjistili, kromě již označených pěti obětí (šestá byla nalezena mimo soupravu, sedmý člověk zemřel po převozu do nemocnice), přítomnost žádného dalšího zraněného, nenašli ani žádnou další oběť. Tento závěr potvrdili postupně také tři služební psi složek Integrovaného záchranného systému.

Pak pokračovalo zdokumentování místa nehody Policií ČR, kdy hasiči pomocí pil na kov, nůžek, rozpínáků i pneumatických kladiv postupně velmi opatrně a šetrně vyprošťovali těla obětí. Pracovali i přes přívalový déšť, který do Moravskoslezského kraje přišel vpodvečer. Poslední oběť se jim podařilo uvolnit a předat k ohledání po půl sedmé večer.

Čtvrt hodiny před osmou hodinou tak hasiči ukončili záchranné práce, místo předali českým drahám, které budou pokračovat v technických pracích. Již během dne drážní čety opravovaly troleje, večer měly do Studénky dorazit z obou stran drážní vyprošťovací vlaky a dva vyprošťovací tanky, pomocí nichž by se měla uzavřená trať uvolnit. Přes noc budou místo nehody hlídat policisté ČR.

Na místě byly desítky českých, slovenských a polských televizních štábů, zástupci deníků i rádií z těchto zemí. O nehodu projevovali zájem žurnalisté ze známých zahraničních agentur. Nehodu bude prošetřovat Policie ČR ve spolupráci s Drážní inspekcí a dalšími orgány. (Další informace obsahuje přiložená tisková zpráva Moravskoslezského kraje.)

BIŽŠÍ INFORMACE NAJDETE NA:

www.hzsmsk.cz

www.pozary.cz

zdroj:

hasičský záchranný sbor moravskoslezského kraje

oficiální servr  požary.cz